Skip to content

Nehirden kayıkla karşıya geçme sorusu

Bir nehrin bir yakasında 4 evli çift bulunmaktadır.
Sahip oldukları tek kayığı kullanarak karşıya geçmek istemektedirler.
Şartlar şunlardır:

• Kayığa en fazla iki kişi binebilir.
  • Nehrin ortasında, iki kıyı arasında, istedikleri zaman durabilecekleri bir ada bulunmaktadır.
  • Hiçbir kadın, yanında kocası yokken başka bir adamla kıyıda, adada veya kayıkta, bir anlığına da olsa beraber duramaz.( Adada iki yalnızca iki kadın varsa, kadınlardan birinin kocası adaya gelip eşini alamaz, çünkü bir anlığına da olsa diğer kadınla, eşi yanında değilken bir araya gelmiş olur.)
    Karşıya nasıl geçerler?
Etiketlendi:

Cevaplar

• Önce kadınlardan biri tek tek diğer kadınları adaya götürür ve kocasının olduğu kıyıya geri gelir.sonra karısı adada olan erkeklerden biri yine karısı adada olan başka bir erkeği alıp karşı kıyıya geçirir.sonra geri gelip diğer adamı da karşıya geçirip geri döner.geri döndüğü kıyıda sadece bir evli çift kalmıştır.evli çiftin erkeği geri gelen adamı karşı kıyıya geçirip karısının yanına geri döner.karısıyla birlikte kayığa binip karşıya giderler ve adam iner . böylece bütün erkekler karşı tarafa geçmiş olur.sonra kadın adaya giderek kadınları teker teker kocalarının yanına getirir.

• Erkekler gittiğinde adada olan diğer kadınlarla yan yana kalıyor. @ÖmerAkbayrak Bu yüzden bence soru şu şekilde adım adım çözülmeli.

Örneğin çiftlere X1 X2, Y1 Y2, Z1 Z2, T1 T2 şeklinde isim vermeli. (1 ler erkek, 2 ler kadın)

İlk kıyıya K1 ikinci kıyıya K2 adaya da A dersek adım adım çözüme ulaşırız.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .